A pack of gum costs 75 cents. That is 3 cents less than three times what the pack cost 20 years ago. Which equation could be used to find the cost of the gum 20 years ago?

Respuesta :

The most easy way is to keep on minusing the no by 3. if u want to know a simple method
(.75 + .03)/3=X

.75 is the cost now.  You need to add 3 cents to get it to 3x the cost 20 years ago then divide that total by 3 to get the cost 20 years ago.
ACCESS MORE