June has decided to take up quilting. She bought a sewing machine for $135. It’s costs her $11.75 in raw materials to make a quilt, and she can sell a quilt for $28.50. Which of the following graphs best illustrates June’s situation?
![June has decided to take up quilting She bought a sewing machine for 135 Its costs her 1175 in raw materials to make a quilt and she can sell a quilt for 2850 W class=](https://us-static.z-dn.net/files/d8d/dc584b5181067da84d360ea7baffb901.png)
Answer:
I or The first graph.
Step-by-step explanation:
The sewing machine costs $135.
Each quilt made costs $11.75.
Each quilt sells for $28.50.
So let's find how many quilts need to be sold to break even.
The formula we will use to find the break even point will be:
[tex]Q = \dfrac{F}{(P-v)}[/tex]
Q = Break even quantity
P = Selling Price per unit
v = Variable cost per unit
Let's begin by substituting the values that we have into the formula.
[tex]Q = \dfrac{135}{(28.50-11.75)}[/tex]
[tex]Q = \dfrac{135}{(16.75)}[/tex]
[tex]Q = 8.06[/tex]
We can see in the first graph that the line of the cost and revenue meet when there are 8 quilts sold.
Answer:
The answer is A on edge
Step-by-step explanation: