Marilyn purchased a book that had a regular price of $19. She used a coupon that reduced the regular price by 15%. Sales tax for the purchase was 6.5% of the reduced price. Marilyn paid for the purchase with a $20 bill. How much change should Marilyn receive for her purchase? Use words, numbers, or diagrams to justify your answer

Respuesta :

Answer:

2.80

Step-by-step explanation:

The discount is the regular price times the discount

discount = 19 *15%

discount = 2.85

The new price is the regular price minus the discount

new price = 19-2.85

                 =16.15

Now she has to pay the sales tax

tax = new price * tax rate

tax= 16.15 * 6.5%

     = 16.15 *.065

       =1.05

We add the tax to the new price to get the final price

final price = new price+tax

                = 16.15 +1.05

                =17.20

She pays with a 20 dollar bill

Change = payment - final price

              =20.00 - 17.20

              = 2.80

ACCESS MORE
EDU ACCESS