Respuesta :
Answer:
64.0 g/mol.
Explanation:
- Thomas Graham found that, at a constant temperature and pressure the rates of effusion of various gases are inversely proportional to the square root of their masses.
∨ ∝ 1/√M.
where, ∨ is the rate of diffusion of the gas.
M is the molar mass of the gas.
∨₁/∨₂ = √(M₂/M₁)
∨₁ is the rate of effusion of the unknown gas.
∨₂ is the rate of effusion of He gas.
M₁ is the molar mass of the unknown gas.
M₂ is the molar mass of He gas (M₂ = 4.0 g/mol).
∨₁/∨₂ = 0.25.
∵ ∨₁/∨₂ = √(M₂/M₁)
∴ (0.25) =√(4.0 g/mol)/(M₁)
By squaring the both sides:
∴ (0.25)² = (4.0 g/mol)/(M₁)
∴ M₁ = (4.0 g/mol)/(0.25)² = 64.0 g/mol.
- The molar mass of the gas which diffuses 0.25 times as fast as helium is 64.
- The steps to be taken are in line with the calculation techniques of the mathematical representation of Graham's law of diffusion.
According to Graham's law of diffusion;
At constant temperature and pressure, the rate of diffusion of a gas is inversely proportional to the square root of its molar mass.
[tex] \frac{r1}{r2} = \sqrt{ \frac{m2}{m1} } [/tex]
The molar mass of helium, m2= 4.
Therefore, r1/r2 = 1/4 since the gas diffuses 0.25 times as fast as helium.
Therefore;
- (0.25)² = 4/m1
- 0.0625 = 4/m1
- m1 = 4/0.0625
- m1 = 64.
Therefore, the molar mass of the gas is 64.
- The steps to be taken are in line with the calculation techniques of the mathematical representation of Graham's law of diffusion.
Read more:
https://brainly.com/question/19029190