contestada

what is the volume of a cone that has a height of 17 meters and a base with a radius of 6 meters?use 3.14 for pie and round to the nearest tenth

Respuesta :

gmany

Answer:

[tex]\large\boxed{V=640.6\ m^3}[/tex]

Step-by-step explanation:

The formula of a volume of a cone:

[tex]V=\dfrac{1}{3}\pi r^2H[/tex]

r- radius

H - height

We have H = 17m and r = 6m. Substitute:

[tex]V=\dfrac{1}{3}\pi(6^2)(17)=\dfrac{1}{3}\pi(36)(17)=\pi(12)(17)=204\pi\ m^3[/tex]

[tex]\pi\approx3.14\\\\V\approx204(3.14)=640.56\ m^3\approx640.6\ m^3[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS