A rocket is launched at 85 ft./s from a launch pad that’s 28 feet above the ground. which equation can be used to determine the height of the rocket at a given time after the launch? (answer choices in picture)

Answer:
[tex]h(t)=-16t^2+85t+28[/tex] is equation of height of rocket at given time after the launch.
D is correct.
Step-by-step explanation:
A rocket is launched at 85 ft./s from a launch pad that’s 28 feet above the ground
We have an equation of rocket launching.
[tex]h(t)=\dfrac{1}2gt^2+v_ot+h_o[/tex]
Where, g is acceleration due to gravity
v is initial velocity
h is initial height
h(t) is function of height at any time t
A rocket is launched by 85 ft/s
[tex]V_o=85\ ft/s[/tex]
[tex]g=-32\ ft/s[/tex]
[tex]h_o=28[/tex]
Substitute the value into formula ans get formula
[tex]h(t)=-16t^2+85t+28[/tex]
Hence, D is correct. Equation of height of rocket at given time after the launch.
Answer:
The correct option is the last option
[tex]h(t) = 28 + 85t -16t ^ 2[/tex]
Step-by-step explanation:
The kinematic equation to calculate the position of a body on the vertical axis as a function of time is:
[tex]h(t) = h_o + v_ot - \frac{1}{2}gt ^ 2[/tex]
Where:
[tex]h_0[/tex] = initial position = 28ft
[tex]v_0[/tex] = initial velocity = 85 ft / s
g = acceleration of gravity = 32.16ft / s ^ 2
Then the equation sought is:
[tex]h(t) = 28 + 85t - \frac{1}{2}32.16t ^ 2[/tex]
Finally:
[tex]h(t) = 28 + 85t -16t ^ 2[/tex]
The correct option is the last option