Answer:
44.0 cm.
Step-by-step explanation:
The formula for the circumference of a circle is
[tex]C=2\pi r[/tex]
So we can substitute 7 for r and 3.14 for pi:
[tex]C=2(3.14)(7)=43.96[/tex] cm
And since we're rounding to the nearest tenth, the answer is 44.0 cm.