ysbtm
contestada

The price of limes is 6 for $1.90. Rashid expects to pay 95¢ for 4 limes.

Is that amount reasonable?

A.
Yes, because half of $1.90 is about $1.00.

B.
Yes, because each lime will cost a bit less than 30¢, so 4 limes will cost a bit less than $1.20.

C.
No, because each lime will cost a bit more than 30¢, so 4 limes will cost a bit more than $1.20.