Respuesta :

Answer:

The best option is B

I hope this helps!

Step-by-step explanation:

If you divide the cost by the yards, you will get the price of one yard

A- 11.25/3=3.75

B-7/2=3.5

Answer:

Fabric B is the better deal.

Step-by-step explanation:

First, let's figure out the unit rate for each fabric, which is

[tex]\frac{cost}{yards}[/tex]

The unit rate for Fabric A would be

[tex]\frac{11.25}{3}[/tex]

which equals $3.75.

You pay $3.75 per yard of Fabric A

The unit rate for Fabric B would be

[tex]\frac{7}{2}[/tex]

which equals $3.50.

You pay $3.50 per yard of Fabric B

So, the cheaper cost would be Fabric B.

If you would mark this as Brainliest I would really appreciate it!

ACCESS MORE