What is the answer of question 11 and please give an explanation
![What is the answer of question 11 and please give an explanation class=](https://us-static.z-dn.net/files/da9/323a2c86b89e899feae027b8ef84be8e.png)
Answer:
The best option is B
I hope this helps!
Step-by-step explanation:
If you divide the cost by the yards, you will get the price of one yard
A- 11.25/3=3.75
B-7/2=3.5
Answer:
Fabric B is the better deal.
Step-by-step explanation:
First, let's figure out the unit rate for each fabric, which is
The unit rate for Fabric A would be
which equals $3.75.
You pay $3.75 per yard of Fabric A
The unit rate for Fabric B would be
which equals $3.50.
You pay $3.50 per yard of Fabric B
So, the cheaper cost would be Fabric B.
If you would mark this as Brainliest I would really appreciate it!