Answer:
Choice A
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, divide the dollar amount by how many ounces there are. This will tell you what one oz costs. The unit rate is how much 1 unit costs when you are buying several units of that item.
Choice A: $1.49/5oz = $0.298 per ounce, or 30 cents per ounce, rounded up to the nearest cent
Choice B: $3.69/12oz = $0.3075 per ounce, or 31 cents per ounce rounded up to the nearest cent
Choice A has the lowest unit cost