help!
i know its easy but...
which unit rate is the lowest per ounce? Choice a 5 ounces of raisins for $1.49 Choice be 12 oz of raisins for $3.69 ​

Respuesta :

Answer:

Choice A

Step-by-step explanation:

To find the unit rate, divide the dollar amount by how many ounces there are.  This will tell you what one oz costs.  The unit rate is how much 1 unit costs when you are buying several units of that item.

Choice A:   $1.49/5oz   =   $0.298  per ounce,  or 30 cents per ounce, rounded up to the nearest cent

Choice B:   $3.69/12oz = $0.3075 per ounce, or 31 cents per ounce rounded up to the nearest cent

Choice A has the lowest unit cost

ACCESS MORE