Respuesta :

Answer:

25 cents/ounce

Step-by-step explanation:

The unit rate means how much is one of the thing you are working with.  In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost.  So divide $3.93 by 16

$3.93/16 =  $0.245625

Since we're working with money, round to the nearest hundredth

Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce

$3.93/ 16 oz = $0.25/ 1 oz

OR

16 oz/ $3.93 = 4 oz/ $1