Respuesta :

Answer:

The unit rate is 1.28

Step-by-step explanation: Divide 3.84 by 3 and you get 1.28


Answer:

The cost of 1 gallon of lemonade is $1.24.

Step-by-step explanation:

Unitary method is a method used to find the value of a single unit by dividing the value by the number of quantity given.

Given : cost of 3 gallon of lemonade is $ 3.84

We are required to find the cost of 1 gallon of lemonade . We use the unitary method, we divide the cost by quantity.

cost of 3 gallon of lemonade is $ 3.84

thus, cost of 1 gallon of lemonade is $ [tex]\frac{3.84}{3}=1.28[/tex]

Thus, the cost of 1 gallon of lemonade is $1.24.



ACCESS MORE