Respuesta :

znk

Answer:

4.1 mol·L⁻¹

Explanation:

You are diluting the solution with water, so you can use the dilution formula

c₁V₁ = c₂V₂     Divide each side by V₂

 c₂ = c₁ × V₁/V₂

Data:

c₁ = 7.0 mol·L⁻¹; V₁ = 2.5 L

Water added = 1.5 L

Calculations:

(a) New volume

V₂ = 2.5 L + 1.8 L

     = 4.3 L

(b) New concentration

c₂ = 7.0 × 2.5/4.3

    = 7.0 × 0.581

    = 4.1 mol·L⁻¹

ACCESS MORE
EDU ACCESS