contestada

if the maglev train travels at a constant speed of 480 kilometer per hour for 1/4 hour how far does the train travel

Respuesta :

Answer:

The distance traveled is 120 miles

Step-by-step explanation:

we are given

Maglev train travels at a constant speed of 480 kilometer per hour

so,

speed is 480 km/hr

[tex]v=480km/hr[/tex]

Total time is

[tex]=\frac{1}{4} hr[/tex]

so,

[tex]t=\frac{1}{4} hr[/tex]

now, we can use distance formula

[tex]d=v\times t[/tex]

we can plug value

[tex]d=480\times \frac{1}{4}[/tex]

[tex]d=120[/tex]

So,

The distance traveled is 120 miles

ACCESS MORE
EDU ACCESS