Answer:
[tex]P(t)=20000(0.866)^{t}[/tex]
Step-by-step explanation:
we can use formula
[tex]P(t)=P_0(1-r)^{t}[/tex]
where
P(t) is the profit after t years
Po is initial profit or profit is at t=0
r is decreasing rate
t is time in years
we are given
A company profit of $20,000 decreases by 13.4% each year
so,
Po=20000
r=13.4%=0.134
now, we can plug values
[tex]P(t)=20000(1-0.134)^{t}[/tex]
we get
[tex]P(t)=20000(0.866)^{t}[/tex]