Suppose a comet has an orbital period of 309.1 years around the sun. What is it’s average distance from the sun?

Respuesta :

As we know from kepler's law that

[tex]\frac{T_1^2}{T_2^2} = \frac{r_1^3}{r_2^3}[/tex]

here we know that for earth we have time period T = 1 year and its average distance from Sun is 1 AU

so here from above equation we have

[tex]\frac{1^2}{309.1^2} = \frac{1^3}{r^3}[/tex]

from above equation we have

[tex]r = 45.7 AU[/tex]

as we also know that

[tex]1 AU = 1.5 \times 10^{11} km[/tex]

so average distance will be

[tex]r = 6.86 \times 10^{12} km[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico