Respuesta :
Answer: 38 meter per second
Step-by-step explanation:
Given: The variable d models Rachel's distance from her exit (in meters) t seconds after the cameras began recording the stunt.
[tex]d=-38t+220[/tex]
where -38 is the rate of change of function .
Since speed is the rate of change of position with respect to time , thus
Speed =-38 meter per second which shows decrease in distance with respect to time.
At t=0 second, d=220 meters
At t=1 second , [tex]d=-38+220 =182[/tex] meters
Distance traveled in 1 second = 220-182=38
Now, Rachel's speed=[tex]\frac{Distance}{time}[/tex]
Rachel's speed=[tex]\frac{38}{1}[/tex]=38 meter per second
Answer:
38 METERS PER SECOND
Step-by-step explanation:
Hope thIs HeLpS