Answer:
256
Step-by-step explanation:
First find the volume of the cube, which is 8^3, or 512. Half of that is how much water there is, which is 256 in^3.
There are 256 cubic inches of water in the vase.
We know that the volume of a cube with side length S is:
V = S^3
In this case, we know that S = 8in, then the volume is:
V = (8 in)^3 = 512 in^3
And we know that it is half full with water, so the volume of water in the vase is:
V' = (512 in^3)/2 = 256 in^3
If you want to learn more about volume, you can read:
https://brainly.com/question/1972490