Jasten
contestada

The weekly revenue for a company is R = -3p^2 + 60p + 1060, where p is the price of the company's product. What price will result in a revenue of $1200.

Respuesta :

Answer:

  p = 2.70 or p = 17.30

Step-by-step explanation:

You want to find p such that ...

  1200 = -3p² +60p +1060

  3p² -60p +140 = 0

Using the quadratic formula, the values of p are ...

  p = (-(-60) ±√((-60)² -4(3)(140)))/(2(3)) = (60 ±√1920)/6

  p = 10 ± (4/3)√30 ≈ 2.70 or 17.30

A price of $2.70 or $17.30 will result in revenue near $1200.

Ver imagen sqdancefan
ACCESS MORE
EDU ACCESS