Respuesta :
Answer:
The molar mass of the gas is 36.25 g/mol.
Explanation:
- To solve this problem, we can use the mathematical relation:
ν = [tex]\sqrt{3RT/M}[/tex]
Where, ν is the speed of light in a gas (ν = 449 m/s),
R is the universal gas constant (R = 8.314 J/mol.K),
T is the temperature of the gas in Kelvin (T = 20 °C + 273 = 293 K),
M is the molar mass of the gas in (Kg/mol).
ν = [tex]\sqrt{3RT/M}[/tex]
(449 m/s) = √ (3(8.314 J/mol.K) (293 K) / M,
by squaring the two sides:
(449 m/s)² = (3 (8.314 J/mol.K) (293 K)) / M,
∴ M = (3 (8.314 J/mol.K) (293 K) / (449 m/s)² = 7308.006 / 201601 = 0.03625 Kg/mol.
∴ The molar mass of the gas is 36.25 g/mol.
The molar mass of the gas is 36.25 g/mol.
What is molar mass?
The molar mass of a compound is the mass of the compound by the amount of the substance in the sample.
Given,
The speed of the sound is 449 m/s
Temperature is 20∘C
Converted to kelvin 293 k
R is the universal gas constant (R = 8.314 J/mol.K),
By the equation of speed of sound
[tex]\bold{v= \sqrt{\dfrac{3RT}{M} } }[/tex]
[tex]\bold{(449 m/s)= \sqrt{\dfrac{3(8.314 J/mol.K) (293 K)}{M} } }\\\\[/tex]
By squaring both sides
[tex]\bold{(449 m/s)^2= \sqrt{\dfrac{3((8.314 J/mol.K) (293 K))^2}{M} } }\\\\[/tex]
[tex]\bold{3\dfrac{((8.314 J/mol.K) (293 K))^2}{(449 m/s)^2} = \dfrac{7308.006}{201601} = 0.03625 Kg/mol }\\\\\\[/tex]
Thus, the mass is 36.25 g/mol.
Learn more about molar mass, here:
https://brainly.com/question/12127540