Respuesta :
Answer:
The answer is $41.25 because the 2 jeans are $91 as a collective plus the supposed $41.25 shoes equals the total amount (assuming no tax) $132.25.
Answer: The pair of shoes cost $41.25
Step-by-step explanation:
He bought 2 pairs of jeans that each cost $45.50
and one pair of shoes that cost X
The total amount is $132.25, and we want to find the value X.
So we have that
(Cost of jeans)*2 + cost of shoes = total cost
$45*50*2 + X = $132.25
$91 + X = $132.25
Now we isolate X
X = $132.25 - $91 = $41.25