Answer:
As per the statement:
You can see the diagram as shown below.
Distance of fireman stands away from the building = 30 m
Length of the ladder = 50 m
Using Cosine ratio:
[tex]\cos \theta = \frac{\text{Adjacent side}}{\text{Hypotenuse side}}[/tex] ....[1]
From the diagram:
Adjacent side = 30 m
Hypotenuse side = 50 m
Substitute these values in [1] to solve for angle of elevation([tex]\theta[/tex])
[tex]\cos \theta = \frac{30}{50} = 0.6[/tex]
or
[tex]\theta = \cos^{-1} (0.6)[/tex]
Simplify:
[tex]\theta = 53.13^{\circ}[/tex]
Therefore, the angle of elevation to the closest degree of the ladder is 51.13 degree