contestada

A car averages 27 miles per gallon. If gas costs $4.04 per gallon, which of the following is closest to how much the gas would cost for this car to travel 2,727 typical miles?


A. $44.44
B. $109.08
C. $118.80
D. $408.04
E. $444.40

Respuesta :

Answer:

Option D is correct.

$408.04 the gas would cost for this car to travel 2,727 typical miles

Step-by-step explanation:

Unit rate defined as the rates are expressed as a quantity 1 such as 3 miles per second or 4 kilometer per hour

As per the statement:

A car averages 27 miles per gallon.

⇒[tex]\text{Unit rate per gallon} = 27 miles[/tex]

Total distance of car travel typical miles = 2727 miles.

[tex]\text{Number of gallons}=\frac{\text{Total distance}}{\text{Unit rate per gallon}}[/tex]

Substitute the given values we have;

[tex]\text{Number of gallons} = \frac{2727}{27} = 101[/tex]

It is also given that if gas costs $4.04 per gallon.

then;

In 1 gallon of gas = $4.04

then;

in 101 gallons of gas = [tex]101 \cdot 4.04 = \$408.04[/tex]

Therefore, $408.04 the gas would cost for this car to travel 2,727 typical miles

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico