LaTonya makes $50,000 a year. If her salary is going to be taxed at the 10 percent rate, she is going to pay $5,000 per year, because:
-(50,000/100)*10= 500*10= $5,000.
On the other hand, if her salary is going to be taxed at the 28 percent rate, she is going to pay $ 14,000 per year, because:
-(50,000/100)*28= 500*28= $14,000.