Respuesta :
Answer:
As per the statement:
At a hardware store a tool set normally cost $80.
Cost of a tool set usual= $ 80.
During the sail this week the tool set cost $12 less than usual.
Cost after sail = $ 80 - $12 = $68
We have to find the percentage of the usual price is the savings.
Saving price on a tool set = $12
[tex]\text{Percentage} = \frac{\text{Saving}}{\text{Usual price}} \times 100[/tex]
Substitute the given values we get;
[tex]\text{percentage} = \frac{12}{80} \times 100[/tex]
Simplify:
Percentage of the usual price is the saving = 15%
Therefore, the percentage of the usual price is the saving is, 15%
Answer: 12 would represent 15%
Step-by-step explanation:
$80 = 100 $1 = 100/ 80 = 1.25%
Saving $12 = 1.25 x 12 = 15%