What is the mass of naoh that would have to be added to 500 ml of a solution of 0.20 m acetic acid in order to achieve a ph of 5.0?

Respuesta :

The correct answer is 2.5 g.

Let x be the mass of NaOH in grams

The molar mass of NaOH = 40.0 gms/mol

Moles of NaOH = mass / molecular mass of NaOH

= x grams / 40.0 gms /mol = 0.025 x mol

Initial moles of CH₃COOH = volume × concentration of CH₃COOH

= 500 / 1000 × 0.20 = 0.1 mol

CH₃COOH + NaOH ⇒ CH₃COONa + H2O

Moles of CH₃COOH left = initial moles of CH₃COOH - moles of NaOH = 0.1 - 0.025x mol

Moles of CH₃COONa formed = moles of NaOH = 0.025x mol

Henderson-Hasselbalch equation:

pH = pKa + log ([CH₃COONa] / [CH₃COOH])

= pKa + log (moles of CH₃COONa /moles of CH₃COOH)

5.0 = 4.76 + log [0.025a / (0.1 - 0.025a)]

log [0.025a / (0.1 - 0.025a)] = 0.24

0.025a / (0.1 - 0.025a) = 10^0.24 = 1.738

0.068445a = 0.17378

a = 0.17378 / 0.068445

= 2.54 g

Mass of NaOH = a = 2.54 g or 2.5 g

The mass of NaOH is 2.54 g.

What is sodium hydroxide?

Sodium hydroxide is an inorganic compound with the chemical formula NaOH. It is also called caustic soda and lye. It is white solid.

Given,

Let the mass be x

Molar mass 40 grams

Calculate the moles of NaOH

mass / molecular mass

[tex]\bold{\dfrac{x}{40\;g/mol} = 0.025x mol}[/tex]

Initial Moles of acetic acid =

[tex]\bold{volume \times concentration\; of\; CH_3COOH}\\\\\bold{\dfrac{500}{1000\times0.20}\times 500 = 0.1 mol}[/tex]

[tex]\bold{CH_3COOH + NaOH= CH_3COONa + H2O}[/tex]

Moles of CH₃COOH left = [tex]Initial\; moles\; of\; CH_3COOH - moles\; of\; NaOH[/tex]

= 0.1 – 0.025x mol

Moles of CH₃COONa formed = moles of NaOH = 0.025x mol

Now, by Henderson-Hasselbalch equation:

[tex]pH = pK_a + log_1_0 ( \dfrac{[A^-]}{[HA]} )[/tex]

[tex]pH = pK_a + log_1_0 ( \dfrac{[CH_3COONa]}{[CH_3COOH]} )[/tex]

[tex]5.0 = 4.76 + log_1_0 ( \dfrac{[0.025a]}{[0.1 - 0.025a]} ) = 0.24[/tex]

[tex]\dfrac{0.025a}{(0.1 - 0.025a)} = 10^0.24 = 1.738[/tex]

0.068445a = 0.17378

[tex]a = \dfrac{0.17378}{0.068445} = 2.54 g[/tex]

Thus, the mass of NaOH is 2.54 gram.

Learn more about sodium hydroxide, here:

https://brainly.com/question/18723610

Mass of NaOH = a = 2.54 g or 2.5 g

ACCESS MORE
EDU ACCESS