The five number summary for scores on a statistics exam is 26, 46, 71, 88, 99. In all, 136 students took the test. About how many had scores between 46 and 88?

Respuesta :

Answer: About 68 students had scores between 46 and 88.

Explanation:

We are given the following five number summary:

[tex]Minimum=26[/tex]

[tex]Q_{1}=46[/tex]

[tex]Median=71[/tex]

[tex]Q_{3}=88[/tex]

[tex]Maximum=99[/tex]

We are also given that 136 students took the test.

We know that 50% of data lies between the lower quartile and upper quartile. Therefore, the number of students who had scores between 46 and 88 is:

[tex]\frac{50}{100}\times 136[/tex]

[tex]0.5 \times 136[/tex]

[tex]68[/tex]


ACCESS MORE
EDU ACCESS