Answer: The kinetic energy of the flying bird is 56 Joules.
Explanation:
Mass of the bird = 7 kg
Velocity of the flying bird = 4 m/s
Kinetic energy of the bird will be given by :
[tex]K.E.=\frac{1}{2}mv^2[/tex]
[tex]K.E.=\frac{1}{2}\times 7 kg\times (4 m/s)^2=56 Joules[/tex]
The kinetic energy of the flying bird is 56 Joules.
Answer:
Kinetic energy:
"The form or phase of energy which is possessed by the body due to its motion or state of its motion."
Explanation:
Now, we have the following data, in the given problem: