Respuesta :

moles Fe2O3 = 16.5 /159.691 g/mol=0.103 moles Fe = 0.103 x 2 = 0.206 mass Fe = 0.206 x 55.847 g/mol=11.5 g


ACCESS MORE
EDU ACCESS