Respuesta :
Based on the information the speed of the plane is 240 miles/h.
Using this formula
Rate=Distance/Time
Where:
Distance=600 miles
Time=2.5 hours
Let plug in the formula
Rate=600 miles/2.5hours
Rate=240 miles per hour
Inconclusion the speed of the plane is 240 miles/h.
Learn more here:
https://brainly.com/question/23366604