Respuesta :
Answer:
We have that the gravitational energy is given by: U=mgh where m is the mass of the object (in kg), g is the gravitational acceleration and h is the height of the object (in meters). Hence, h=U/(m*g) where g=9.8 m/s^2. Thus, h=20 m if we substitute.Similarly, substituting in b, we have that the height of the model plane is 10 m. The kinetic energy is given by: K= where u is the speed of the object. Hence, solving for u we have u=. Substituting, we have that u=5m/s.
Step-by-step explanation:
Answer:
h=20 m
Step-by-step explanation:
Hello
The gravitational potential energy of an object is the 'stored energy' that the object has by being at that height,the equation for gravitational potential energy is [tex]E_{g}[/tex]=mgh, where m is the mass in kilograms, g is the acceleration due to gravity (9.8 on Earth) and h is the height
[tex]E_{g} =mgh\\E_{g} =39200 J\\39200 J= mgh\\\\[/tex]
let´s isolate h
[tex]h=\frac{39200 J}{mg} \\h=\frac{39200 J}{200kg*9.8 (\frac{m}{s^{2} }) }\\ \\h=\frac{39200 m}{1960} \\h=20 m[/tex]
Have a great day