Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided. Find each unit price. Which is the better buy? Explain. Electrical wire: $1.49 for 3 ft. $.69 for 18 in

Respuesta :

Answer:

cost of 1 inch of wire 1 = $0.041

cost of 1 inch of wire 2 = $0.038

It is better to buy wire 2 than wire 1.

Step-by-step explanation:

Given two electric wires $1.49 for 3 ft. and  $.69 for 18 in.

We have find the unit price of each wire and choose which one is better to buy.

We know 1 foot = 12 inches.

UNITARY METHOD is a method in which we first find the value of a single unit and then multiply it with the desired quantity.

Consider wire 1:

$1.49 for 3 ft.

Cost of 3 foot wire is $1.49

that is cost of 3 × 12 = 36 inches wire is $1.49.

Thus, cost of 1 inch of wire 1 = [tex]\frac{1.49}{36}=0.041[/tex]

Consider wire 2:

$.69 for 18 in

Cost of 18 inch wire is $0.69

Thus, cost of 1 inch of wire 2 = [tex]\frac{0.69}{18}=0.038[/tex]

Thus, the cost of wire 2 is less than cost of wire 1.

So, it is better to buy wire 2 than wire 1.



ACCESS MORE
EDU ACCESS