Answer:
cost of 1 inch of wire 1 = $0.041
cost of 1 inch of wire 2 = $0.038
It is better to buy wire 2 than wire 1.
Step-by-step explanation:
Given two electric wires $1.49 for 3 ft. and $.69 for 18 in.
We have find the unit price of each wire and choose which one is better to buy.
We know 1 foot = 12 inches.
UNITARY METHOD is a method in which we first find the value of a single unit and then multiply it with the desired quantity.
Consider wire 1:
$1.49 for 3 ft.
Cost of 3 foot wire is $1.49
that is cost of 3 × 12 = 36 inches wire is $1.49.
Thus, cost of 1 inch of wire 1 = [tex]\frac{1.49}{36}=0.041[/tex]
Consider wire 2:
$.69 for 18 in
Cost of 18 inch wire is $0.69
Thus, cost of 1 inch of wire 2 = [tex]\frac{0.69}{18}=0.038[/tex]
Thus, the cost of wire 2 is less than cost of wire 1.
So, it is better to buy wire 2 than wire 1.