Answer:
We are given that a country reports that 46% of its labor force is female.
Also, the margin of error = 0.05 and confidence level = 0.95.
Therefore, the number of records that they should review is:
[tex]n=\hat{p}(1-\hat{p}) \left( \frac{z_{\frac{0.05}{2}}}{E}\right)^{2}[/tex]
Where:
[tex]z_{\frac{0.05}{2}} = 1.96[/tex] is the critical value at 0.05 significance level.
[tex]E=0.05[/tex] is the margin of error.
Therefore, we have:
[tex]n=0.46(1-0.46) \left( \frac{1.96}{0.05}\right)^{2}[/tex]
[tex]=381.70 \approx 382[/tex]
Hence, 382 records should be reviewed.