Respuesta :
Answer: The potential difference across the resistor is 12 volts.
Explanation:
To calculate the potential difference cross the resistor, we use Ohm's Law. This law states that the potential difference across two wires is directly proportional to the current flowing through that wire.
Mathematically,
[tex]V\propto I\\V=IR[/tex]
Where,
V = potential difference = ?V
I = Current flowing = 1.2 A
R = Resistor = [tex]10\Omega[/tex]
Putting values in above equation, we get:
[tex]V=1.2\times 10=12V[/tex]
Hence, the potential difference across the resistor is 12 volts
The potential difference across a resistor is 12 V. The potential difference across a resistor is directly proportional to the current flowing into the resistor.
What does Ohm's Law state?
It states that the potential difference across a resistor is directly proportional to the current flowing into the resistor.
[tex]V = IR[/tex]
Where,
[tex]V [/tex]- potential difference
[tex]I[/tex] - Current flowing = 1.2 A
[tex]R[/tex] - Resistor = 10 Ω
Put the values in the formula,
[tex]V = 1.2 \times 10 \\\\ V = 12 \rm \ V[/tex]
Therefore, the potential difference across a resistor is 12 V.
Learn more about Ohm's Law:
https://brainly.com/question/796939