Answer:
D. save up and pay cash - is the right option.
Step-by-step explanation:
Calculating the cost of laptop in all scenarios:
Rent to own payment:
$150 each month for 12 months. Total becomes:
[tex]150\times12=1800[/tex] dollars.
Installment plan:
$100.83 each month for 12 months. Total becomes:
[tex]100.83\times12=1209.96[/tex] dollars.
Cash price is $1000.
So, the lowest is the cash price. For other options, you have to pay more.
Calculating the cost of refrigerator in all scenarios:
Rent to own payment:
$140 each month for 12 months. Total becomes:
[tex]140\times12=1680[/tex] dollars.
Installment plan:
$80.67 each month for 12 months. Total becomes:
[tex]80.67\times12=968.04[/tex] dollars.
Cash price is $800.
So, the lowest is the cash price. For other options, you have to pay more.
Therefore, the correct option will be :
D. save up and pay cash