Respuesta :
Answer:
A
Step-by-step explanation:
We would need to multiply the number of trials (which is 500) by the probability of choosing a red in 1 try from the information given.
There are 50 in total, and 8 of them are red, so:
P(red) = [tex]\frac{8}{50}=0.16[/tex]
Now we multiply this with 500 to get:
[tex]500*0.16=80[/tex]
The correct answer is A.
Answer:
Marcie should expect 80 red marbles. Correct answer is (A).
Step-by-step explanation:
First we need to calculate the probability of red marble to come from the bag of 50 marbles.
P=[tex]\frac{Favourable condition}{Total condition}[/tex]
P=8/50
Now the chances of getting red marble after 500 trail is calcualted as
x=P*500
=(8/50)*500
=80
Therefore the correct answer is (A).