Respuesta :
Answer:
Measure of the angle is 53.47°
Step-by-step explanation:
We are given that,
Distance of Puma and her caddy = 200 meters
Distance of caddy and the pin = 234 meters
The angle between pin and Puma's ball = 110°
It is required to find the angle between caddy and the pin
i.e. the value of 'x' in the figure is to be found.
So, we have the relation,
[tex]\frac{234}{\sin 110}=\frac{200}{\sin x}[/tex]
i.e. [tex]\sin x=\frac{200\times \sin 110}{234}[/tex]
i.e. [tex]\sin x=\frac{200\times 0.9397}{234}[/tex]
i.e. [tex]\sin x=\frac{187.94}{234}[/tex]
i.e. [tex]\sin x=0.8032[/tex]
i.e. [tex]x=\arcsin 0.8032[/tex]
i.e. x = 53.47°
Thus, the measure of the angle between Puma's caddy and the pin is 53.47°.
Answer:
53 degrees
Step-by-step explanation:
make sure to put just 53 and not the decimal or you'll get it wrong.