17) Large amounts of very important metal titanium are made by reacting magnesium metal with titanium tetrachloride. Titanium metal and magnesium chloride are produced.

a) Write the balanced equation for this reaction.

b) How many kilograms of magnesium are required to produce 1.00 kilograms of titanium?

(Please show work, thanks.)

Respuesta :

znk

Answer:

a) 2Mg + TiCl₄ ⟶ 2MgCl₂ + Ti

b) 1.02 kg

Step-by-step explanation:

a) Balanced equation

We know we will need a balanced equation with masses and molar masses, so let’s gather all the information in one place.  

M_r:    24.30                                 47.87

           2Mg + TiCl₄ ⟶ 2MgCl₂ + Ti

m/kg:                                              1.00

b) Mass of Mg

(i) Calculate the moles of Ti

n = 1.00 kg Ti  × (1 kmol Ti /47.87 kg Ti)

 = 0.020 89 kmol Ti

(ii) Calculate the moles of Mg

The molar ratio is (2 kmol Mg/1 kmol Ti)

n = 0.020 89 kmol Ti × (2 kmol Mg/1 kmol Ti)

  = 0.041 78 kmol Mg

(iii) Calculate the mass of Mg

m = 0.041 78 kmol Mg × (24.30 kg Mg/1 kmol Mg)

   = 1.02 kg Mg

You need 1.02 kg Mg to produce 1.00 kg Ti.

ACCESS MORE
EDU ACCESS