Respuesta :

Solution:

A train travels at 69 kilometers in 1 hours and then travels 98 kilometers in 5 hours.

(i)Total distance traveled =  69 + 98

                                       =  167 kilometers

(ii) Total time taken to cover total distance = 5 + 1

                                                                       = 6 hours

(iii)  Average speed =  total distance traveled divided by total time taken

                                =  167/ 6 = 27.83 kilometers per hour

ACCESS MORE
EDU ACCESS