Please help and show your work thank you
![Please help and show your work thank you class=](https://us-static.z-dn.net/files/dda/2b0df88bd0619a5446260c7403ffaa0c.png)
Answer:
[tex]\$10.79[/tex]
Step-by-step explanation:
step 1
Find the cost of each pair of socks buying a multi pack
[tex]\frac{\$25.98}{3}=\$8.66[/tex]
step 2
Find the cost of each pair of socks buying individually
[tex]\frac{\$6.39}{3}=\$2.13[/tex] ----> money that save in each pair
the cost is equal to
[tex]\$8.66+\$2.13=\$10.79[/tex]