Jameson pays $39.90 for 3.8 pounds of almonds. What is the price per pound of almonds? Record your answer and fill in the bubbles on your answer document. Be sure to use the correct place value.

Jameson pays 3990 for 38 pounds of almonds What is the price per pound of almonds Record your answer and fill in the bubbles on your answer document Be sure to class=

Respuesta :

Answer:

10.5

Step-by-step explanation:

Because he payed 39.90 for 3.8 pounds you are divided so find out so 39.90 divided by 3.8 = 10.5


Answer:

The price of almonds is $ 10.5 per pounds.

Step-by-step explanation:

Given,

The price of 3.8 pounds of almonds = $ 39.90,

Thus, we can write,

[tex]3.8\text{ pounds of almonds}=\$ 39.90[/tex]

[tex]\implies 1\text{ pounds of almonds}=\frac{39.90}{3.8}=\$ 10.5[/tex]

Hence, the price of almonds is $ 10.5 per pounds.

Note :

10.5 can be written 0010.50

Ver imagen parmesanchilliwack
ACCESS MORE