A bottle of 28 ounce laundry detergent costs $4.99 in the bottle of 45 ounce laundry detergent costs $6.99. Which bottle is the better buy? Explain how you know.
The better buy would be the 45 ounce bottle. We know this because when you divide the cost by the ounces ( 4.99/28 and 6.99/45), the 45 ounce bottle cost less per ounce.