day0616
contestada

A bottle of 28 ounce laundry detergent costs $4.99 in the bottle of 45 ounce laundry detergent costs $6.99. Which bottle is the better buy? Explain how you know.

Respuesta :

Answer:

The better buy would be the 45 ounce bottle. We know this because when you divide the cost by the ounces ( 4.99/28 and 6.99/45), the 45 ounce bottle cost less per ounce.

Step-by-step explanation:


ACCESS MORE