Four ounces of oregano and 2 ounces of garlic powder are mixed to create a poultry seasoning. Oregano costs $4 per ounce, and garlic powder costs $3 per ounce. The table shows the costs of the ingredients.
What is the value of y in the table?
![Four ounces of oregano and 2 ounces of garlic powder are mixed to create a poultry seasoning Oregano costs 4 per ounce and garlic powder costs 3 per ounce The t class=](https://us-static.z-dn.net/files/ddb/562d4b3ee0856beb5a11f1194d60d6cf.png)