contestada

A grocery store sells a bag of 5 potatoes for $2. What is the unit cost if each potato in the bag

Respuesta :

Answer:

Unit cost: $2.50 per potato

Step-by-step explanation:

Set up a proportion:

5 potatoes = x potatoes

2 dollars         1 dollar

cross multiply:

2x = 5


divide by 2 on both sides

x= 5/2 or 2.5