Respuesta :

Answer:

$0.13 (this is a rounded answer)

Step-by-step explanation:

The unit cost is the cost of a 1 ounce bottle so you would divide the cost by the total number of ounces:

$2.00 divided by 16 is 0.125 but you would round because you need a cost not a decimal.

So your final answer would be $0.13 per ounce.

Answer:

$.13 per fl oz

Step-by-step explanation:


To find the unit cost, we take the cost and divide by the number of units

$2.00/16

$.125 per fl oz

Since this is money we round to the nearest cent.

$.13 per fl oz

ACCESS MORE
EDU ACCESS