Respuesta :

Answer:The raisins are $1.25 per ounce

You are .25 cents short for one ounce

Step-by-step explanation: purchased 5 ounces for $4.00.

You would divide 5 by 4 which equals $1.25 per ounce of raisins.

Far too expensive don't buy them.. lol Good luck