Respuesta :

Answer:

$0.25 per pound.

Step-by-step explanation:

Let us find unit rate for both quantities.

[tex]\text{Price per pound}=\frac{8.75\text{ dollars}}{2.5\text{ pound}}[/tex]

[tex]\text{Price per pound}=3.5\frac{\text{ dollars}}{\text{ pound}}[/tex]  

Therefore, cost of per pound for first given rate is $3.5.

Now let us find unit rate for second quantity.

[tex]\text{Price per pound}=\frac{9.75\text{ dollars}}{3\text{ pound}}[/tex]

[tex]\text{Price per pound}=3.25\frac{\text{ dollars}}{\text{ pound}}[/tex]

We can see that price for second quantity is less than 1st. To find the savings per pound we will subtract 3.25 from 3.5.

[tex]\text{Savings per pound}=3.50-3.25[/tex]

[tex]\text{Savings per pound}=0.25[/tex]

Therefore, we will save $0.25 per pound by buying the least expensive.

Answer:

0.25

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE