Respuesta :

1.28/16=0.08  

8¢ per oz

1.92/32=0.06

6¢ per oz

2.56/64=0.04

4¢ per oz

3.36/96=0.035

3.5¢ per oz

The 96 oz orange juice for $3.36 costs the least per oz.

Answer:

D. $0.035 per ounce.

Step-by-step explanation:

We have been given a table. We are asked to find the container that costs the least per ounce.

Let us find per ounce cost of each container as:

A. [tex]\frac{\$1.28}{\text{16 oz}}=\frac{\$0.08}{\text{oz}}[/tex]

B. [tex]\frac{\$1.92}{\text{32 oz}}=\frac{\$0.06}{\text{oz}}[/tex]

C. [tex]\frac{\$2.56}{\text{64 oz}}=\frac{\$0.04}{\text{oz}}[/tex]

D. [tex]\frac{\$1.92}{\text{96 oz}}=\frac{\$0.035}{\text{oz}}[/tex]

Therefore, the container with 96 oz for $3.36 costs the least per ounce.

ACCESS MORE