Mark and Melissa went to the garden center together to buy plants. Mark bought six ferns and one azalea for $80. Melissa bought five ferns and three azaleas for $84. how much was a single fern

Respuesta :

Answer:

Price of single fern is $12

Price of single azalea is $8

Step-by-step explanation:

Let's assume

price of each fern is x

price of each azalea is y

Mark bought six ferns and one azalea for $80

so, we got first equation as

[tex]6x+y=80[/tex]

Melissa bought five ferns and three azaleas for $84

so, we got second equation as

[tex]5x+3y=84[/tex]

now, we can solve it

Firstly, we can solve for y from first equation and then plug that in second equation

[tex]6x+y=80[/tex]

[tex]y=80-6x[/tex]

now, we can plug that into second equation

[tex]5x+3(80-6x)=84[/tex]

[tex]-13x+240=84[/tex]

[tex]-13x=-156[/tex]

[tex]x=12[/tex]

now, we can solve for y

[tex]y=80-6\times 12[/tex]

[tex]y=8[/tex]

ACCESS MORE