Respuesta :

Answer:

The $2.85 jar is the better buy.

Step-by-step explanation:


Start by finding the two separate unit rates.  Then compare them:

$2.85

---------- = $0.36/oz

8 oz

$5.65.

----------- = $0.38/oz

15 oz


The $2.85 jar is the better buy, as its unit cost is lower.




ACCESS MORE