Answer:
The $2.85 jar is the better buy.
Step-by-step explanation:
Start by finding the two separate unit rates. Then compare them:
$2.85
---------- = $0.36/oz
8 oz
$5.65.
----------- = $0.38/oz
15 oz
The $2.85 jar is the better buy, as its unit cost is lower.